Pored dobre volje, truda i proverenog recepta, za pripremu ukusnih domaćih kolača, torti i drugih poslastica svakoj domaćici je potreban i dobar mikser.
Ovaj mali kuhinjski uređaj olakšava poslove u kuhinji, a u zavisnosti od vaših potreba, možete da se odlučite za ručni ili samostojeći mikser (mikser sa posudom).
Osim pomenuta dva tipa, postoje i štapni mikseri čija je snaga motora dosta manja. Zbog svojih malih dimenzija, vrlo su praktični i jednostavni za rukovanje, ne zauzimaju mnogo prostora u kuhinji, a i cena im je povoljna. Namenjeni su za svakodnevne “sitnije” poslove, popout pasiranja voća i povrća, mućenja šlaga i jaja, spremanja kašica za bebe. Štapnim mikserom svakako ne može da se zamuti testo za kiflice, fil za tortu ili pire krompir. Zato, on pre svega služi kao dodatni mali kuhinjski aparat, dok nijedna kuhinja ne može da se zamisli bez klasičnog ručnog miksera ili samostojećeg.
Koji izabrati?
Osnovna razlika između ručnog i samostojećeg miksera ogleda se u tome što samostojeći mikser ima postolje sa posudom koja se nalazi ispod njegovih mutilica. Tako fiksiran se ne pomera i ne mora da se drži u ruci - dok on sam muti, vi možete da radite druge poslove. Izuzetno je stabilan i praktičan, naročito kada spremate više vrsta kolača odjednom. Posude su napravljene od stakla ili plastike, s tim što su bolja opcija staklene, odnosno vatrostalne, jer mogu da se stavljaju u mikrotalasnu. Mana mu je što je glomazniji, pa zahteva veći prostor za skladištenje.
Ručni mikser je klasičan mikser, zauzima mnogo manje prostora, uvek je na dohvat ruke, lako se koristi i održava. Cena mu je znatno pristupačnija. On nema posudu i ne može “sam” da radi, ali mnoge domaćice smatraju da se najlepši fil umuti ručnim mikserom, jer se gustina najbolje "oseti pod rukom”.
Šta je najbitnije kod kupovine miksera?
Kod odabira miksera, posuda svakako nije presudna. Glavna i najvažnija razlika među mikserima jeste snaga motora. To je prvo na šta bi trebalo da obratite pažnju prilikom kupovine miksera, jer od snage motora zavisi mnogo toga. Mikser snage 150W teško može da odradi “veći posao”. Sve ispod 200W smatra se vrlo slabim mikserom i lošijeg kvaliteta, dok se prosečnom dobrom jačinom smatra 330W. Iskustva korisnika pokazuju da je za mućenje testa za hleb ili kiflice potreban mikser od 400W. Sa ovom jačinom za dva minuta mogu da se umute šlag ili jaja. Poslastičari koriste i jače miksere od 450W ili 500W jer pomoću njih sa lakoćom mogu da spremaju pet ili više vrsta kolača.
Regulator brzine je, takođe, bitan jer vam omogućava da kontrolišete brzinu i način rada. Efikasnost miksera je veća ukoliko poseduje veći broj brzina. Klasičniji modeli imaju tri brzine, dok neki bolji imaju pet i više. Pojedini modeli imaju i dugme za turbo brzinu koja je pogodna za mućenje malo tvrđih sastojaka.
Osim svega navedenog, treba obratiti pažnju i na nastavke miksera. Žice za mućenje se koriste za pripremu filova, dok su spirale namenjene za testo. Žice koje su izrađene od nerđajućeg čelika (inoksa), mogu da se peru i u mašini za sudove.
Noviji modeli miksera su znatno manje bučni. Pored toga, klasični ručni mikseri su dosta lakši za držanje u odnosu na starije modele.
Da li ćete se odlučiti za ručni ili mikser sa posudom, zavisi samo od vaših želja i potreba. Uglavnom je za svakodnevne potrebe praktičniji klasični ručni mikser, dok je samostojeći potrebniji kod nekih većih spremanja.
OVDE pogledajte celokupnu ponudu miksera.